Bambucké máslo je tuk, který byl extrahován z ořechů stromu Shea (Vitellaria paradoxa). Má šedobílou nebo slonovinově bílou barvu a krémovou konzistenci, která je snadno roztíratelná na pokožce. Většina bambuckého másla pochází ze stromů v západní Africe.
Olivový olej je rostlinný olej, který se získává z plodů Olea Europaea, tradičního stromu pěstovaného v středomořské oblasti. Má vynikající změkčovací vlastnosti, které jsou oceňovány ve všech typech kosmetických výrobků. Používá se jako nosný olej, roztok na péči o vlasy a v přípravcích, které nabízejí kondicionačním efekt.
Kokosový olej má výborné hydratační vlastnosti, pokožku upokojuje a podporuje její přirozenou pružnost. Obsahuje mastné kyseliny jako kyselinu kaprylovou a kyselinu laurovou, které udržují pokožku čistou a zdravou.
Též nazývaný Provitamín B5 či Dexpanthenol je biologickým prekurzorem vitamínu B5 (kyselina D-pantothenová). Po absorpci pokožkou se Provitamín B5 metabolicky přeměňuje na vitamín B5, který má přirozené hydratační, zklidňující, hojivé a regenerační vlastnosti. Udržuje pokožku jemnou, hladkou a zdravou.
Minerální kompozice soli z Mrtvého moře se výrazně liší od konvenční mořské soli. Podzemní prameny poskytují Mrtvému moři množství stopových minerálů. V porovnání se Středozemním mořem (3,8 %) je v Mrtvém moři obsah minerálů a solí okolo 30%. Sůl z Mrtvého moře se právě proto používá jako terapeutická a léčebná síla v medicíně a při péči o pokožku a tělo.
Phytokeratín se vyrábí enzymatickou hydrolýzou proteinů z pšenice, sóji a kukuřice. Hydrolyzované proteiny patří do skupiny klíčových živin, které jsou často označovány jako přírodní zvlhčovací faktor. Pokožka při používání hydrolyzovaných rostlinných proteinů zůstává hydratovaná a zdravá.
Aloe vera je v kosmetice běžně používaný výtažek z rostliny Aloe barbadensis. Pro pokožku je dobrý kvůli jeho chemickému složení. Je složen z hydratačních polysacharidů. Tyto polysacharidy jsou hygroskopické, to znamená že přitahují vodu a vytvářejí vlhkou vrstvu na pokožce.
Též známý jako glycerol je jednoduchý hydroskopický viskózní polyol sladké chuti, v systematickém názvosloví propan-1,2,3-triol. Glycerin používaný v naší kosmetice je čistě rostlinného původu, vyrábí se hydrolýzou z certifikovaných organických rostlinných olejů, přičemž při jeho výrobě nebyl použit palmový olej.
Z chemického hlediska je vosk ve vodě nerozpustná čili hydrofobní přírodní látka, tj. lipid. Chemicky se liší od tuků a olejů svou jednoduchou strukturou. Včelí vosk je takzvaný monoester, zatímco tuky a oleje se nazývají triestery. Včelí vosk se skládá z esterů mastných kyselin, voskových alkoholů, kyseliny cerotové, kyseliny melisinové a parafínových uhlovodíků. Estery kyseliny cerotové jsou zodpovědné za emulgační vlastnosti včelího vosku.
Cetearyl alkohol je mastný alkohol v bílé voskovité formě. Je to přísada do kosmetiky, která sestává ze směsi cetylových a stearyl alkoholů. Tyto alkoholy se získávají z mastných kyselin, které se vyskytují v rostlinách, jako je kokosový a palmový olej. V kosmetických přípravcích se používá jako stabilizátor a pro vytvoření emulze mezi vodou a olejem.
Oleát draselný je přírodní povrchově aktivní látka, jejíž hlavní funkcí je snižování povrchového napětí vody, čímž napomáhá odstraňování mastnoty a nečistot z pokožky. Oleát draselný je odvozen se slunečnicového oleje a to jeho saponifikací hydroxidem draselným.
Kyselina mléčná je přírodní organická látka- alfa-hydroxylová kyselina, která je přirozeně produkována v procesu bakteriální fermentace, například mléčné fermentace.
Jelikož kyselina mléčná podporuje vylučování starých povrchových buněk kůže, často se používá jako exfoliant a ve výrobcích proti vráskám.
Kyselina stearová je mastná kyselina, která se přirozeně vyskytuje v rostlinných a živočišných tucích. Používá se v různých kosmetických prostředcích a výrobcích osobní péče jako povrchově aktivní látka, emulgátor a zahušťovadlo.
Kokosát draselný je jemná, přírodní povrchově aktivní látka, která po smíchání s vodou odstraňuje nečistoty a mastnotu z povrchu kůže. Je vhodný pro všechny typy pokožky, má antiseptické a antioxidační vlastnosti a podporuje hydrataci pokožky.
Laurylbetain je amfoterní povrchově aktivní látka odvozená z kyseliny laurové a betainu, které jsou extrahované ze zeleniny. Je to viskózní transparentní nebo bledě žlutá kapalina, která je částečně rozpustná ve vodě a v oleji. Laurylbetaín pomáhá při tvorbě bohaté pěny, která je následně stabilnější, jemnější a krémovitejší.
Je to polyglukozid získaný z obnovitelných rostlinných surovin. Decylglukozid je vyroben reakcí glukózy s rostlinným mastným alkoholom- dekanolom. Decylglukozid působí jako přírodní neiontová povrchově aktivní látka, která se používá jako čisticí pěnivé činidlo.
Xantanová guma je přírodní polysacharid odvozený z glukózy či sacharózy. Používá se jako pojivo, emulzní stabilizátor, emulgační surfaktant, také jako činidlo zvyšující viskozitu v kosmetických výrobcích a výrobcích osobní hygieny.
Chlorid sodný (NaCl) je přírodní anorganická sloučenina běžněji známá jako kuchyňská sůl. V kosmetických výrobcích se používá jako prostředek v péči o ústní dutinu, ochucovadlo, činidlo zvyšující viskozitu a v některých případech jako zahušťovadlo.
Kyselina benzoová je nejjednodušší aromatická karboxylová kyselina. Je to bezbarvá krystalická pevná látka, která se přirozeně vyskytuje především v přírodních silicích.
Citrát draselný je draselná sůl kyseliny citrónové. V kosmetických přípravcích a přípravcích na osobní hygienu slouží jako tlumivé činidlo, chelatační činidlo a prostředek pro úpravu pH.
Fenoxyetanol, též známý jako etylenglykolmonofenyléter, je glykoléter a baktericid, který se primárně používá jako konzervační prostředek v kosmetických výrobcích.
Draselné soli mastných kyselin palmojádrového oleje se používají v přírodní kosmetice jako jemná povrchově aktivní látka, která zvyšuje viskozitu a vytváří bohatou jemnou pěnu. Tato ingredience je čistě rostlinného původu, je biologicky odbouratelná.
Benzylalkohol je organický aromatický alkohol, který se vyskytuje přirozeně v některých druzích ovoce, v rostlinách a esenciálních olejích. V přírodní kosmetice se používá jako konzervační látka, přičemž patří mezi nejméně senzibilizující konzervační látky. Rovněž má také výborná antiseptické a antibakteriální vlastnosti.
Kyselina palmového jádra je směs mastných kyselin odvozených od palmového oleje. Používá se jako čistící prostředek a emulgátor. Je to jemná, přírodní látka, která je vhodná pro všechny typy pokožky. Je biologicky odbouratelná, nevyvolává žádné alergické ani imunotoxické reakce.
Kyselina citronová je hydroxilová kyselina, která se přirozeně vyskytuje v různých druzích ovoce a zeleniny, jako je například citron, limetka, mandarinka a ostružiny. Je to bílá krystalická látka, kterou je také možné vyrobit fermentací roztoku cukru.
Emulgační vosk je směs přírodných emulsifikátorů Cetearyl alkohol a polysorbát 60. Jsou emulgátory rostlinného původu z přirodzene se vyskytujících tuků a esterů.
Plantaserve P je jedinečný konzervační přísada, která neobsahuje paraben a formaldehyd. Základní složkou je fenoxyethanol, pomocnými složkami jsou přírodní konzervační látky Caprylyl Glycol a Propylene Glycol. Plantaserve P poskytuje účinnou ochranu proti bakteriím a kvasinkám.