Fujary


Fujara je velká flétna se třemi otvory vyrobená ze dřeva, obvykle o délce od 90 do 170 cm s velmi hlubokým, jemným zvukem. Je klasifikována jako typ alikvotní flétny a je tradičně spojována s pastevci středního Slovenska, zejména z oblasti Poľany. Zobrazit celý popis

Fujara je velká flétna se třemi otvory vyrobená ze dřeva, obvykle o délce od 90 do 170 cm s velmi hlubokým, jemným zvukem. Je klasifikována jako typ alikvotní flétny a je tradičně spojována s pastevci středního Slovenska, zejména z oblasti Poľany.

Fujary se skládají z dlouhé píšťaly a kratší píšťaly, která funguje jako náustek (náustek) pro vhánění vzduchu do nástroje.

Ladění: Obvykle se hraje v přirozeném měřítku, přičemž hudebník používá částečné (alikvóty) a pouze tři otvory pro prsty k vytvoření různých melodií.

Zvuk: Zvuk fujary je charakteristický jejím hlubokým rezonančním tónem a bohatou sérií přesahů.

Kulturní význam: Fujara se tradičně používala na sólová vystoupení, často doprovázela písně o přírodě, pasteveckém životě či historických událostech. Je významným symbolem slovenského folklóru a v roce 2005 jej UNESCO uznalo za mistrovské dílo ústního a nehmotného dědictví lidstva.

Je to pozoruhodný nástroj s hlubokou vazbou na Slovenský pastevecký život a tradice.